2EZ Contest Question #11

View previous topic View next topic Go down

2EZ Contest Question #11

Post  Password on Mon Oct 11, 2010 3:27 pm

CULINARY MATH TIME! This stuff is pretty easy so don't sweat it.

An 11-lb. pork loin costs $2.92 per pound. A 10-ounce tenderloin is removed from the loin, and 1 lb. 6 ounces are lost through boning and trimming. How much does a 4-ounce chop cost? Round up to the nearest cent.

PM to me and I will forward the top 6 in order to Tom. GOGOGO
avatar
Password
ANBU
ANBU

Posts : 344
Points : 429
Join date : 2009-09-14
Age : 25
Location : Butler, PA

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Kankuro64 on Mon Oct 11, 2010 4:07 pm

pmmed
avatar
Kankuro64
Puppet Master

Posts : 78
Points : 84
Join date : 2010-09-18

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Password on Mon Oct 11, 2010 4:18 pm

Not quite. But you are the only one to submit so far so you might get lucky. Smile

Feel free to try again.
avatar
Password
ANBU
ANBU

Posts : 344
Points : 429
Join date : 2009-09-14
Age : 25
Location : Butler, PA

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Kankuro64 on Mon Oct 11, 2010 4:22 pm

am i right now?
avatar
Kankuro64
Puppet Master

Posts : 78
Points : 84
Join date : 2010-09-18

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Kankuro64 on Mon Oct 11, 2010 4:22 pm

EDIT: accidentally posted twice
avatar
Kankuro64
Puppet Master

Posts : 78
Points : 84
Join date : 2010-09-18

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Password on Mon Oct 11, 2010 4:27 pm

Kankuro64 wrote:EDIT: accidentally posted twice

Closer. Show me your work and maybe I can give u a hint.
avatar
Password
ANBU
ANBU

Posts : 344
Points : 429
Join date : 2009-09-14
Age : 25
Location : Butler, PA

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Kankuro64 on Mon Oct 11, 2010 4:36 pm

Password wrote:
Kankuro64 wrote:EDIT: accidentally posted twice

Closer. Show me your work and maybe I can give u a hint.

pmmed
avatar
Kankuro64
Puppet Master

Posts : 78
Points : 84
Join date : 2010-09-18

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Kankuro64 on Mon Oct 11, 2010 4:52 pm

Kankuro64 wrote:
Password wrote:
Kankuro64 wrote:EDIT: accidentally posted twice

Closer. Show me your work and maybe I can give u a hint.

pmmed

pmmmed again
avatar
Kankuro64
Puppet Master

Posts : 78
Points : 84
Join date : 2010-09-18

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Shenanigans on Mon Oct 11, 2010 7:48 pm

pm'd

_________________
talk shit get hit
avatar
Shenanigans
Shonen Jump Champion
Shonen Jump Champion

Posts : 136
Points : 153
Join date : 2010-09-12
Age : 24
Location : Fort Myers Florida

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  The_Sixth_Prong on Tue Oct 12, 2010 3:46 pm

Is there a better way to word the question? Otherwise, I don't think I will ever get it right.
avatar
The_Sixth_Prong
Special Jonin
Special Jonin

Posts : 364
Points : 428
Join date : 2010-09-04
Age : 26
Location : Kalamazoo, MI

http://facebook.com/tony.lucchetti

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  pyrot53 on Tue Oct 12, 2010 3:53 pm

With the top 6 rule being in affect, I will let anyone send answers to a question as long as they put the question number in the PM title.

_________________
avatar
pyrot53
ANBU
ANBU

Posts : 1370
Points : 1949
Join date : 2009-07-01
Age : 23

http://2ezforums.withboards.com

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Big Boy on Tue Oct 12, 2010 7:02 pm

PM'ed
avatar
Big Boy
Ninja Academy Student
Ninja Academy Student

Posts : 33
Points : 41
Join date : 2010-10-01
Age : 22
Location : New Oxford, PA

http://www.pojo.biz/board/member.php?u=65763

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Password on Wed Oct 13, 2010 3:20 pm

I didn't get any correct answers. :/

16oz = 1lb

1lb 6 oz + 10 oz = 2lb

11 (you started with) - 2 (the total amount lost) = 9 (new whole weight).

11 x 2.92 = 32.12 (cost of the whole pork loin before trimming) / 9 = $3.568 / 16 (to get the cost per ounce) = $.223 x 4 = $.892 for a 4 oz chop

Lrn2math

Bye. Smile
avatar
Password
ANBU
ANBU

Posts : 344
Points : 429
Join date : 2009-09-14
Age : 25
Location : Butler, PA

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Shenanigans on Wed Oct 13, 2010 3:35 pm

Password wrote:I didn't get any correct answers. :/

16oz = 1lb

1lb 6 oz + 10 oz = 2lb

11 (you started with) - 2 (the total amount lost) = 9 (new whole weight).

11 x 2.92 = 32.12 (cost of the whole pork loin before trimming) / 9 = $3.568 / 16 (to get the cost per ounce) = $.223 x 4 = $.892 for a 4 oz chop

Lrn2math

Bye. Smile

thts a shtty problem with shtty wording... let pyrot do them from now on......

_________________
talk shit get hit
avatar
Shenanigans
Shonen Jump Champion
Shonen Jump Champion

Posts : 136
Points : 153
Join date : 2010-09-12
Age : 24
Location : Fort Myers Florida

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Password on Wed Oct 13, 2010 5:02 pm

Shenanigans wrote:
Password wrote:I didn't get any correct answers. :/

16oz = 1lb

1lb 6 oz + 10 oz = 2lb

11 (you started with) - 2 (the total amount lost) = 9 (new whole weight).

11 x 2.92 = 32.12 (cost of the whole pork loin before trimming) / 9 = $3.568 / 16 (to get the cost per ounce) = $.223 x 4 = $.892 for a 4 oz chop

Lrn2math

Bye. Smile

thts a shtty problem with shtty wording... let pyrot do them from now on......

The odd wording was half the problem. If you would rather have questions that inflate pyrots ego then be my guest. >.>
avatar
Password
ANBU
ANBU

Posts : 344
Points : 429
Join date : 2009-09-14
Age : 25
Location : Butler, PA

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Big Boy on Wed Oct 13, 2010 5:45 pm

Password wrote:I didn't get any correct answers. :/

16oz = 1lb

1lb 6 oz + 10 oz = 2lb

11 (you started with) - 2 (the total amount lost) = 9 (new whole weight).

11 x 2.92 = 32.12 (cost of the whole pork loin before trimming) / 9 = $3.568 / 16 (to get the cost per ounce) = $.223 x 4 = $.892 for a 4 oz chop

Lrn2math

Bye. Smile

I forgot to do the easiest part, do the multiplication
avatar
Big Boy
Ninja Academy Student
Ninja Academy Student

Posts : 33
Points : 41
Join date : 2010-10-01
Age : 22
Location : New Oxford, PA

http://www.pojo.biz/board/member.php?u=65763

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Ninetailedfox100 on Wed Oct 13, 2010 8:37 pm

Password wrote:I didn't get any correct answers. :/

16oz = 1lb

1lb 6 oz + 10 oz = 2lb

11 (you started with) - 2 (the total amount lost) = 9 (new whole weight).

11 x 2.92 = 32.12 (cost of the whole pork loin before trimming) / 9 = $3.568 / 16 (to get the cost per ounce) = $.223 x 4 = $.892 for a 4 oz chop

Lrn2math

Bye. Smile

This question was easy, I just screwed up my math...Sigh.
avatar
Ninetailedfox100
Ninja Academy Student
Ninja Academy Student

Posts : 46
Points : 48
Join date : 2010-01-08

Back to top Go down

Re: 2EZ Contest Question #11

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum